טיפים והמלצות שלי לניהול אפקטיבי של הזמן

אחרי שיחת המסדרון שהייתה לי היום בבוקר, החלטתי לקבץ לכם את מגוון הטיפים וההמלצות שלי לניהול אפקטיבי של הזמן שלנו כאימהות.

אני לא סופר אמא ואין לי כוחות מיוחדים, אבל אני כן בן אדם מאוד מסודר מה שעוזר לי בארגון וייעול היום שלי ושל משפחתי וגורם לי להספיק הרבה יותר. עם השנים צברתי המון קיצורי דרך שעוזרים לי להספיק יותר בפחות זמן. כמובן שגם אני הייתי שמחה אם היה לי עוד כמה שעות ביממה, אך מכיוון שבזמן הקרוב זה כנראה לא יקרה למדתי לחיות ללא רגשות אשם ומבחינתי לא יקרה שום אסון אם הסלון לא יהיה תמיד מסודר או שהילדים יאכלו לארוחת ערב פיצה מדומינו'ס. במקום לבזבז זמן על רגשות אשם אני מספיקה לתקתק עוד משימה מהרשימה שלי.

אם הייתי צריכה לתת המלצה אחת בלבד, בהחלט הייתי בוחרת ב-הכל מתחיל בתכנון.
אני מאמינה שככל שיש סדר בדברים, ככה יש יותר סדר במוח וברגע שיש סדר במוח אנחנו רגועים יותר ולא מתבלבלים שעומדים לפני משימה זו או אחרת, מה שגורם לנו לתקתק אותה ביעילות רבה יותר ובמינימום זמן.

 1. תכנון שבועי של פעילויות– למרות שאנחנו חיים בעידן הדיגיטלי, ורגילים לעשות הכל בטלפון הנייד שלנו, אני עדיין מסתובבת עם יומן רגיל, כזה שכותבים בו. כל מוצאי שבת אני מקדישה 15 דקות לתכנון השבוע הקרוב. התכנון כולל את כל החוגים לפי שעות, מי אוסף את הילדים מהמסגרות, תאריכים של מבחני ילדים, ימי הולדת מתוכננים ועוד. ככה אני לא מבזבזת זמן יקר במהלך השבוע במציאת פתרונות מהרגע להרגע שלוקחים מאיתנו הרבה מאוד זמן ועצבים.
 2. תכנון שבועי של אוכל– ביום חמישי בערב, אני מקדישה 10 דקות לתכנון לוח שבועי של הארוחות. נשמע לפעמים מוזר לתכנן מה נאכל לארוחת בוקר בשלישי או ארוחת ערב ברביעי, אבל ברגע שיש תכנון יותר קל להכין גם את הרשימה של מה לקנות בסופר, לא מבזבזים זמן על חשיבה כל ערב מחדש מה מכינים לארוחת ערב או בבוקר מה לשלוח עם ילדים לארוחת עשר.
  טיפ נוסף שקשור לתכנון שבועי של אוכל זו רשימה קבוע של ארוחות עשר שהילדים לוקחים איתם לבית ספר. לדוגמא כל יום ראשון זה סנדויץ' עם חומוס וירקות וכל שישי סנדויץ' עם שוקולד ופירות. חשוב להכין את הרשימה יחד עם הילדים ופעם בכמה חודשים לעדכן ולגוון. מה שנשאר בבוקר זה להציץ ברשימה ולהכין את מה שרשום לאותו היום.
 3. רשימת משימות– הראש שלנו מלא בעשרות משימות שאנחנו צריכים לבצע, חלקן משימות דחופות וחלקן פחות דחופות. גם את המשימות אני מחלקת על פני הימים בשבוע ורושמת ביומן, ככה שהמשימות מתחלקות על פני השבוע ולא נוצר לי אף פעם לחץ של הרבה דברים באותו יום. המשימות הן גם פונקציה של תכנון שבועי, אם לדוגמא יש יום הולדת בשבת אז בתחילת השבוע תירשם משימה של לקנות מתנה, ככה אף פעם לא תמצאו את עצמכם ערב קודם נזכרים שלא קניתם מתנה ותרוצו לקניון.
 4. רשימת קניות – שימו דף על המקרר, כל פעם שנגמר משהו ישר תרשמו, תחסכו לעצמכם זמן יקר לפני הקניות לעבור על כל המקרר והמגירות על מנת לראות מה חסר ועל הדרך תחסכו כסף כי לא תקנו סתם כי אולי חסר.

ועוד כמה טיפים נוספים :

תייצרו לעצמכם הרגלים: 

 1. כביסה – אחד מהרגלים אצלי זה להפעיל מכונה כל יומיים בבוקר לפני העבודה, לכוון אותה שתהיה מוכנה בעוד X שעות שאני חוזרת הביתה. וכך מה שנשאר לי שאני חוזרת הביתה זה רק להעביר למייבש  ולתלות את הכביסה ולא לבזבז זמן על לחכות שהמכונה תסתיים.
  *בנוסף ממליצה לקנות 3 סלי כביסה (או לפי כמות החלוקות שאתם עושים כביסה),לנו יש כביסה לבנה, צבעונית ומגבות. החלוקה מראש עוזרת לי לחסוך זמן של המיון לפי הפעלת המכונה.
  *שמכניסים למייבש כביסה רטובה שימו מגבת יבשה, זה יקצר לכם את זמן הייבוש כי המגבת היבשה סופחת אליה את האדים.
  *תשכחו מסלי קיפול, ישר מהמייבש או מהחבל תקפלו ותפזרו לארונות. זה מייעל את הזמן בצורה בלי רגילה וכמובן חוסך גיהוץ.
  *על מנת לחסוך גיהוץ, יש 2 אופציות. הראשונה לקפל ישר איך שהמייבש מסיים והבגדים עדיין חמים, זה יוצר את אפקט הגיהוץ וחוסך זמן יקר. ואם במקרה הבגדים חיכו זמן רב וכבר התקררו תפעילו את המייבש שוב לכ-10 דקות ותכניסו למייבש מגבת שהרטבתם מעט, שוב האדים יתפזרו במייבש ויישרו את הבגדים.
 2. התארגנות בוקר– על מנת לחסוך זמן בבוקר תכינו מה שניתן בערב. רגע לפני שאני נכנסת למיטה אני מכינה את 2 קופסאות האוכל הריקות על השיש, את בקבוקי המים ליד תמיד 4, את התיקים בכניסה לבית ושמה לכל אחד מהילדים את הבגדים לבוקר. 5 דקות אלו חוסכות לי לפחות 20 דקות בבוקר של לחץ בזמן ההתארגנות.
 3. נייר טואלט – איזה מבאס זה להיתקע בלי נייר טואלט ואז צריך לצאת וללכת לקחת גליל חדש ולבזבז עוד כמה דקות. מה שאני עושה זה פעם בכמה ימים לוקחת את החבילה ועוברת בין כל השירותים ושמה כמה גלילים ספייר. נשמע מצחיק, אך גם זה במצטבר יכול לחסוך הרבה זמן.

סדר וארגון

 1. אף פעם אל תצאו מהחדר בלי שלקחתם משהו שלא שייך לאותו החדר. כל פעם שאני יוצאת מהחדר ויש בו משהו ששייך לחדר אחר, תמיד אדאג לקחת את אותו הפריט ועל הדרך להחזיר אותו למקום.
 2. תדאגו שלכל דבר יש מקום, ככה לעולם לא תבזבזו זמן לחפש משהו ברחבי הבית, אלא תמיד תיגשו לאותו המקום. שנים שבזבזנו שעות על למצוא איפה הנחנו את המפתחות שנכנסו לבית. לפני כשנה תליתי מתקן למפתחות בכניסה, שנכנסים ישר תולים את המפתח ואין יותר חיפושים ברחבי הבית בעקבות הצרור האבוד. כנ"ל לגבי צעצועים, תקנו ארגזים גדולים שלכל ארגז יש את הייעוד שלו, משחקי דמיון, מכוניות, לגו ועוד. סדר זה יעזור גם לילדים לארגן בסוף היום את הצעצועים למקום ובמהלך המשחק למצוא את הצעצוע שרוצים.
 3. מלאים– תדאגו שלכל דבר שאתם משתמשים בקביעות יהיה לכם מלאי בבית, כמובן מומלץ להצטייד שיש מבצעים. הדברים שתמיד יש לנו מלאי זה מגבונים, חיתולים וגם כל ציוד לבית ספר כמו עפרונות, מחברות, טושים ועוד. אין שום סיבה לבזבז זמן על ללכת לקנות משהו במיוחד, אלא תמיד לדאוג לחדש את המלאי כחלק מהקנייה השבועית.
 4. מגבונים– מבחינתי זוהי המצאת המאה ומי שהמציא אותם צריך לקבל פרס עולמי. יש לי בכל חדר חבילת מגבונים ואם במקרה משהו נשפך, מתלכלך או נרטב, ישר מעבירים מגבון ושומרים על ניקיון קבוע.

אוכל

 1. אני מכינה אוכל לצהריים פעמיים בשבוע. יום שישי מכינה כמה סירים וכמה תוספות שיספיקו עד יום שלישי וביום שלישי מכינה להמשך השבוע. כמובן שמכינה על פי רשימת האוכל שהכנתי בחמישי בערב. מה שנשאר לי זה כל יום לחתוך סלט טרי ולחמם את האוכל. מכיוון שבעלי לוקח איתו אוכל לעבודה, ברגע שסיימתי את הבישולים אני מכינה לו במגשיות מנות מסודרות לכל יום.

ילדים

 1. ילדים אוהבים לעזור, תנו להם להשתתף במשימות השונות בבית ותעשו דברים יחד, כך על הדרך תרוויחו זמן איכות משותף ותחסכו זמן כי עושים את המשימה ב-4 או 6 ידיים במקום 2. לכל גיל יש את הדברים שהם יכולים לעזור בהם, תעודדו אותם לעשות משימות שונות ובכך לפנות לכם מעט זמן. דוגמא לדברים שאצלנו הילדים עושים: מפנים מדיח ומסדרים את הכלים במקום, מפזרים את הקניות מהסופר, מסדרים את חדר המשחקים, שמים את הבגדים שהורידו ישר בכביסה ועוד.
 2. תשתפו אותם במשימות השוטפות שגם ככה חייבים או צריכים לעשות. אנחנו מכינים ביחד עוגיות או את ארוחת הערב, יושבים יחד על להעביר את התמונות מהנייד למחשב, מסדרים ארונות ומקפלים כביסה. כל משימה שנראית לכם משעממת יכולה להפוך להיות כיפית שעושים יחד עם הילדים. לילדים פחות חשוב מה עושים איתם ביחד העיקר שעושים ומבלים זמן משותף וכל הדרך חוסכים זמן.

כרגע זה הדברים שעלו לי לראש, מקווה שהם יעזרו לכם ולו בקצת לייעל את הזמן שלכם למשימות היומיומיות ולהשאיר מספיק זמן לדברים חשובים באמת כמו זמן איכות עם הילדים, טיולים משותפים וכמובן זמן עצמי כמו קראית ספר או צפייה בסדרה אהובה.

חלק מהדברים שרשמתי כאן למדתי מאפרת לקט, מאמנת אמהות שאני עוקבת אחריה כבר כמה שנים. ממליצה לכם להצטרף לעמוד שלה "הקבוצה הסודית של אמא מאמנת" ולהנות מאחת הקבוצות השוות בפייסבוק.

 

Check Also

פארק פורט אוונטורה (Port Aventura)

כשעה נסיעה מברצלונה נמצא פארק פורט אוונטורה. ברחבי הרשת ניתן למצוא הרבה דיונים והמלצות על …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.